niedziela, 29 marca 2009

NetBeans 6.7M2 i instalator platformowych aplikacji

Od jakiegoś czasu jest dostępna wersja M2 NetBeans 6.7 - wydanie stabilnej wersji jest planowane na czerwiec. Postanowiłem się bliżej przyjrzeć co nowa wersja będzie oferować.
Pierwsze co zwróciło moją uwagę to plugin instalatora dla aplikacji tworzonych z wykorzystaniem platformy NetBeans.



Po jego zainstalowaniu pojawia się nam nowa opcja dla projektów typu Module Suite czyli Generate Suite Installer.



Wybranie tej opcji uruchamia prostego kreatora.



W pierwszym kroku podajemy kilka informacji charakteryzujących naszą aplikację oraz podstawowe wymagania jakie musi spełniać system, na którym będzie ona instalowana.
Drugi krok to podanie treści (lub pliku) licencji, która musi być zaakceptowana podczas instalacji.



I to tyle. Po chwili instalator jest gotowy.



W katalogu dist naszej aplikacji czeka na nas archiwum zip "*-installer-image.zip". Wystarczy je przesłać do klienta, który sobie je rozpakuje i uruchomi plik installerLuncher (sh lub vbs w zależności od systemu). Instalator przeprowadzi użytkownika ukazując mu kolejne okna.

















Po przejściu tych kilku kroków aplikacja jest zainstalowana.

Wg mnie plugin będzie przydatny ale pod warunkiem, że w wersji finalnej zostanie dopracowany (nie trzeba będzie pisać własnych zadań ant'a tworzących instalatora w oparciu np o IzPack'a). Brakuje mu np wybrania w kreatorze opcji czy porobić skróty np na pulpicie czy w menu Start. No i domyślna grafika z logiem NetBeans'a 6.0 też nie jest na czasie.
Zauważyłem także, że jeśli w kreatorze użyjemy polskich znaków instalator nie uruchomi się wcale i nie informuje nas o żadnych błędach.

sobota, 7 marca 2009

4Developers

No i po 4Developers.
Na pierwszy ogień poszedł wykład EJB 3.1 - Killing The Top Eleven Myths, Tales and Biases, który wygłosił Adam Bien. Adam próbował rozwiać wszelkie mity krążące na temat EJB. Przedstawił także kilka nowości w EJB 3.1, które to niedługo ma ujrzeć światło dzienne.
Drugi wykład prowadził Neal Ford na temat The Productive Programmer: Mechanics. Zwrócił uwagę na podstawowe mechanizmy pracy programisty, na które czasami nie zwracamy uwagi, a które jednak wpływają na naszą szeroko rozumianą produktywność.
Trzeci wykład to Corneliu Vasile Creanga i Flex and Java integration. Było to króciutkie wprowadzenie do Flexa i pokazanie, że można go w prosty sposób integrować z Java - w końcu wystąpienie to było na ścieżce Javowej ;) Niewątpliwie atrakcją tego wykładu był spadający głośnik, który urwał się z sufitu i zatrzymał się tuż koło głowy jednego z uczestników wykładu.
Przed przerwą obiadową Paweł Bachara pokazał nam możliwości Java w urządzeniach embedded na przykładzie SUN SPOT'a.

Za następną cześć należałby się minus organizatorom - mianowicie była godzinna przerwa ale jak ktoś miał ochotę zjeść jakiś obiadek musiał to zrobić na własny rachunek. Na pochwałę zasługuje naprawdę przyzwoity bufet z przekąskami, który był okupowany przez tych, którym nie chciało się wychodzić w taką pogodę w poszukiwaniu jedzenia. Napisałem wcześniej, że "należałby się minus" - ale nie należy się z tego powodu, że wejściówkę miałem za darmo więc nie będę krytykował ;)

Po przerwie Java Underground prowadzona przez Grzegorza Dudę. Pięć pięcio-minutowych wystąpień przebiegło bardzo sprawnie. Adam Bien z EJB, JavaFX (Bartek Kuczyński), Scala (Szymon Jachim), Jazz (Bartek Chrabski), Domain Driven Development (Sławek Sobótka).

Do następnego wykładu podszedłem bardzo nieufnie, gdyż był to wykład sponsorowany (niestety nie dało się akurat wtedy przejść na inną ścieżkę - tzn jedyną na którą się dało była ścieżka .NET). Jednak Tomasz Skutnik z firmy e-point bardzo pozytywnie mnie zaskoczył (i nie tylko mnie z tego co wiem). Wykład na mało ciekawy temat Wielojęzykowość w aplikacjach J2EE okazał się bardzo interesujący i dobrze poprowadzony. Przykłady wzięte z prawdziwych projektów pokazujące problemy, o których istnieniu na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, były bardzo interesujące.

Jedynym wykładem, dla którego opuściłem ścieżkę javową był Busy Java Developer’s Guide to Scala: Introduction Ted'a Neward'a na ścieżce języków specjalizowanych.

Wykład Teda troszkę się przeciągnął przez co spóźniłem się na wykład Jacka Laskowskiego pod tytułem Zwinne i lekkie aplikacje webowe w Javie z Groovy, Grails i Project Zero. Jacek pokazał nam w jaki sposób używając Grailsów zbudować szybko i prosto aplikację, która nie działa ;) ale dzięki temu, że nie zobaczyłem działających przykładów chyba bardziej mnie ciągnie, żeby bliżej się przyglądnąć Grooviemu i Grailsom. Więc wykład Jacka jak najbardziej udany - zainteresował mnie tematem. Przy okazji prelekcji dowiedziałem się, że będę na javarsovi w czerwcu ;)

Ogólnie konferencję uważam za bardzo udaną. Nie mam się do czego przyczepić ;)

A już niedługo kolejna konferencja - GeeCON. Ja już się zarejestrowałem.

poniedziałek, 2 marca 2009

NetBeans Platform Certified Training - dzień 2.

Drugi dzień szkolenia przebiegał pod znakiem "wyglądu" aplikacji napisanych na platformie.



Pierwszy wykład należał do Geertjana, który opowiedział nam o systemie okien czyli Windows System API. Drugi wykład to System File System API, o którym opowiadał Karol.



Wykład Karola był przeplatany przykładami prezentowanymi przez Geertjana. W oczekiwaniu na pizzę oraz w ramach relaksu poruszone były tematy nie związane bezpośrednio z platformą czyli Groovy i Wicket.
Jak widać na zdjęciach zrobionych podczas przerwy uczestnicy czuli nie tylko głód wiedzy ;)





Po przerwie przyszedł czas na omówienie jednej z ciekawszych i efektowniejszych bibliotek platformy czyli Visual Library.



Następnie Karol opowiedział nam jak wygląda jego praca w SUNie, czyli głównie poprawianie błędów zgłoszonych przez użytkowników w Issuezilli. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że jeśli chcemy aby znaleziony przez nas błąd został przez kogokolwiek dostrzeżony musimy mu nadać priorytet co najmniej P3 ;)
Na koniec kilka pomysłów na moduły lub aplikacje, które pozwolą uczestnikom uzyskać certyfikat NetBeans Certified Engineer.
Drugi dzień szkolenia zakończył się wcześniej niż pierwszy bo ok godziny 16.
Uwagi uczestników szkolenia można przeczytać na grupie Silesia JUG.
Jeśli bylibyście zainteresowania takim szkoleniem na swojej uczelni lub w ramach Waszego JUGu to informacje na ten temat są dostępne na oficjalnej stronie szkolenia.