niedziela, 29 marca 2009

NetBeans 6.7M2 i instalator platformowych aplikacji

Od jakiegoś czasu jest dostępna wersja M2 NetBeans 6.7 - wydanie stabilnej wersji jest planowane na czerwiec. Postanowiłem się bliżej przyjrzeć co nowa wersja będzie oferować.
Pierwsze co zwróciło moją uwagę to plugin instalatora dla aplikacji tworzonych z wykorzystaniem platformy NetBeans.Po jego zainstalowaniu pojawia się nam nowa opcja dla projektów typu Module Suite czyli Generate Suite Installer.Wybranie tej opcji uruchamia prostego kreatora.W pierwszym kroku podajemy kilka informacji charakteryzujących naszą aplikację oraz podstawowe wymagania jakie musi spełniać system, na którym będzie ona instalowana.
Drugi krok to podanie treści (lub pliku) licencji, która musi być zaakceptowana podczas instalacji.I to tyle. Po chwili instalator jest gotowy.W katalogu dist naszej aplikacji czeka na nas archiwum zip "*-installer-image.zip". Wystarczy je przesłać do klienta, który sobie je rozpakuje i uruchomi plik installerLuncher (sh lub vbs w zależności od systemu). Instalator przeprowadzi użytkownika ukazując mu kolejne okna.

Po przejściu tych kilku kroków aplikacja jest zainstalowana.

Wg mnie plugin będzie przydatny ale pod warunkiem, że w wersji finalnej zostanie dopracowany (nie trzeba będzie pisać własnych zadań ant'a tworzących instalatora w oparciu np o IzPack'a). Brakuje mu np wybrania w kreatorze opcji czy porobić skróty np na pulpicie czy w menu Start. No i domyślna grafika z logiem NetBeans'a 6.0 też nie jest na czasie.
Zauważyłem także, że jeśli w kreatorze użyjemy polskich znaków instalator nie uruchomi się wcale i nie informuje nas o żadnych błędach.

1 komentarz:

Henryk Konsek pisze...

Chciałbym, żeby do Eclipse dodali takie instalatory. Skręca mnie kiedy muszę ręcznie dodać plugin z ZIPa :)