sobota, 7 marca 2009

4Developers

No i po 4Developers.
Na pierwszy ogień poszedł wykład EJB 3.1 - Killing The Top Eleven Myths, Tales and Biases, który wygłosił Adam Bien. Adam próbował rozwiać wszelkie mity krążące na temat EJB. Przedstawił także kilka nowości w EJB 3.1, które to niedługo ma ujrzeć światło dzienne.
Drugi wykład prowadził Neal Ford na temat The Productive Programmer: Mechanics. Zwrócił uwagę na podstawowe mechanizmy pracy programisty, na które czasami nie zwracamy uwagi, a które jednak wpływają na naszą szeroko rozumianą produktywność.
Trzeci wykład to Corneliu Vasile Creanga i Flex and Java integration. Było to króciutkie wprowadzenie do Flexa i pokazanie, że można go w prosty sposób integrować z Java - w końcu wystąpienie to było na ścieżce Javowej ;) Niewątpliwie atrakcją tego wykładu był spadający głośnik, który urwał się z sufitu i zatrzymał się tuż koło głowy jednego z uczestników wykładu.
Przed przerwą obiadową Paweł Bachara pokazał nam możliwości Java w urządzeniach embedded na przykładzie SUN SPOT'a.

Za następną cześć należałby się minus organizatorom - mianowicie była godzinna przerwa ale jak ktoś miał ochotę zjeść jakiś obiadek musiał to zrobić na własny rachunek. Na pochwałę zasługuje naprawdę przyzwoity bufet z przekąskami, który był okupowany przez tych, którym nie chciało się wychodzić w taką pogodę w poszukiwaniu jedzenia. Napisałem wcześniej, że "należałby się minus" - ale nie należy się z tego powodu, że wejściówkę miałem za darmo więc nie będę krytykował ;)

Po przerwie Java Underground prowadzona przez Grzegorza Dudę. Pięć pięcio-minutowych wystąpień przebiegło bardzo sprawnie. Adam Bien z EJB, JavaFX (Bartek Kuczyński), Scala (Szymon Jachim), Jazz (Bartek Chrabski), Domain Driven Development (Sławek Sobótka).

Do następnego wykładu podszedłem bardzo nieufnie, gdyż był to wykład sponsorowany (niestety nie dało się akurat wtedy przejść na inną ścieżkę - tzn jedyną na którą się dało była ścieżka .NET). Jednak Tomasz Skutnik z firmy e-point bardzo pozytywnie mnie zaskoczył (i nie tylko mnie z tego co wiem). Wykład na mało ciekawy temat Wielojęzykowość w aplikacjach J2EE okazał się bardzo interesujący i dobrze poprowadzony. Przykłady wzięte z prawdziwych projektów pokazujące problemy, o których istnieniu na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, były bardzo interesujące.

Jedynym wykładem, dla którego opuściłem ścieżkę javową był Busy Java Developer’s Guide to Scala: Introduction Ted'a Neward'a na ścieżce języków specjalizowanych.

Wykład Teda troszkę się przeciągnął przez co spóźniłem się na wykład Jacka Laskowskiego pod tytułem Zwinne i lekkie aplikacje webowe w Javie z Groovy, Grails i Project Zero. Jacek pokazał nam w jaki sposób używając Grailsów zbudować szybko i prosto aplikację, która nie działa ;) ale dzięki temu, że nie zobaczyłem działających przykładów chyba bardziej mnie ciągnie, żeby bliżej się przyglądnąć Grooviemu i Grailsom. Więc wykład Jacka jak najbardziej udany - zainteresował mnie tematem. Przy okazji prelekcji dowiedziałem się, że będę na javarsovi w czerwcu ;)

Ogólnie konferencję uważam za bardzo udaną. Nie mam się do czego przyczepić ;)

A już niedługo kolejna konferencja - GeeCON. Ja już się zarejestrowałem.

2 komentarze:

Grzegorz Duda pisze...

Jazz - Bartek Chrabski, JavaFX - Bartek Kuczyński

Marek Kliś pisze...

Dzięki za przypomnienie. Już poprawione.