poniedziałek, 10 listopada 2008

NetBeans Release Candidate 2 a sprawa polska

Kilka ,a może kilkanaście dni temu (build jest z 2008.10.27) pojawiła się kolejna wersja NetBeans'a kandydująca do końcowego wydania czyli RC2. Jak zapewne Wam wiadomo, wersja 6.5 będzie dostępna także w polskiej wersji językowej. Wszystko to dzięki polskiemu zespołowi tłumaczącemu.
Chcąc zobaczyć jak to wygląda ściągnąłem polską wersję instalacyjną.
Pierwsze wrażenia:

  • niby polska wersja językowa ale cała instalacja przebiega po angielsku.
  • polska wersja NB nadpisała mi linki (na pulpicie i menu Start) do wcześniej zainstalowanej wersji angielskiej (pomimo, że wybrałem dla polskiej wersji inny katalog)
  • na dzień dzisiejszy procent spolszczenia pozostawia jeszcze dużo do życzenia (wiem, wiem... łatwiej narzekać zamiast pomóc w tłumaczeniu;) )
Ale ponoć platforma jest w całości przetłumaczona. Więc czym prędzej założyłem nowy projekt NetBeans Platform Applications. Muszę przyznać, że po uruchomieniu projektu poczułem się mile zaskoczony.Dopóki IDE nie będzie kompleksowo przetłumaczone postanowiłem wrócić do oryginalnego NetBeans'a a dla przykładowego projektu ustawić, że ma korzystać z nowo zainstalowanej polskiej wersji platformy. W tym celu w menu Tools -> NetBeans Platforms dodałem (Add Platform) jako kolejną platformę polską i we właściwościach projektu wskazałem, że ma z niej korzystać podczas uruchamiania.Dzięki temu mogę pracować w środowisku które ma wszystkie opcje w jednym języku (w angielskim) a jednocześnie korzystam z wyników pracy polskiej grupy tłumaczeniowej.

Więc nie pozostaje mi nic innego jak podziękować im za ich pracę.

PS. Jeśli chcecie korzystać z polskiej platformy i oryginalnego IDE to lepiej ściągnąć NetBeans'a w spakowanej wersji zip. Zaoszczędzi to nam poprawiania linków po instalacji polskiej wersji.

1 komentarz:

Leszek Gruchała pisze...

Hej,
przyczyniłem się dość mocno do tego co teraz mamy, dlatego parę słów wyjaśnienia. Polska wersja powstała bodaj przy wersji 6.5 i została przetłumaczona siłą 3-4 ludzi w podstawowej wersji, tj. podstawowe IDE. Pochłania to sporo czasu, dlatego po wydaniu 6.5 zrezygnowałem, teraz o ile mi wiadomo nikt tego dalej nie tłumaczy.

Hej