poniedziałek, 19 maja 2008

Mechanizm aktualizacji w NetBeans Platform

Przyjrzyjmy się dzisiaj w jaki sposób możemy wykorzystać Auto Update Service do rozprowadzania aktualizacji modułów w aplikacji opartej o platformę NetBeans.
W tym celu załóżmy nowy projekt typu NetBeans Platform Applicationoraz projekt modułu o nazwie np UpdateModulePo założeniu modułu okno projektów wygląda u mnie następująco:Dodajmy do naszego modułu jakiś element, który zmieniając będzie wymagał utworzenie nowej wersji. Niech będzie to okno na którym umieścimy komponent tekstowy, którego tekst będzie się zmieniał w zależności od wersji.

Następnym krokiem jest dodanie do naszego modułu pliku typu Update Center.

W tym przykładzie jako serwer przechowujący uaktualnienia wybrałem localhost. Dokładny adres serwera z aktualizacjami (a konkretnie do pliku updates.xml opisującego aktualne moduły) znajduje się w pliku Bundle.properties w pakiecie, do którego dodaliśmy Update Center.
Ponieważ szablon projektu NetBeans Platform Application nie posiada zaznaczonych bibliotek Auto Update musimy to zrobić ręcznie.Teraz możemy już opublikować naszą "aplikację" (Build ZIP Distibution). Rozpakujmy gdzieś archiwum i uruchommy aplikację. W menu Help powinna być pozycja Check for updates. Po wybraniu dostaniemy komunikat, że nasza aplikacja jest aktualna.Zmieńmy więc tekst w oknie aplikacji (np z "1.0.0" na "1.0.1") i "wypuśćmy" aktualizację. W tym celu zmieniamy we właściwościach modułu Specification version na wyższy numer.Budujemy moduły poprzez Create NBMs. Moduły (w naszym przypadku będzie to tylko jeden moduł) zostaną utworzone w podkatalogu projektu (build/updates). Wystarczy zawartość tego katalogu przekopiować do katalogu, który jest głównym katalogiem naszego serwera www. Ja wykorzystałem serwer Apache.Jeśli uruchomimy ponownie aplikację (nie ze środowiska IDE ale wersję z wcześniej utworzonego archiwum ZIP) naszym oczom powinien po chwili ukazać się komunikat o dostępności aktualizacji.Po zakończeniu procesu aktualizacji mamy już świeżą wersję aplikacji.

Brak komentarzy: