poniedziałek, 14 kwietnia 2008

Netbeans Platform - materiały z prelekcji

Jeśli ktoś ma ochotę to można się zapoznać z przykładowym projektem aplikacji zbudowanej na platformie NetBeans, który przedstawiałem w ramach NetBeans Day w Krakowie i Wrocławiu. Dostępna jest także prezentacja.
Przykładowy program został troszkę zmieniony - zdjęcia prelegentów zostały zamienione gdyż używałem ich bez zgody prowadzących.

9 komentarzy:

Jacek Laskowski pisze...

A może by tak jakiś przykładzik w postaci artykułu, co laicy* przyjęliby z wielkim zadowoleniem? Takie krok po kroku, co i dlaczego. Szczególnie sekcja dlaczego mogłaby być pożyteczna?

* wliczając mnie

Jacek

Marek Kliś pisze...

Grzegorz Duda pracuje nad pierwszym wydaniem gazetki PJUGu, w której będzie mój artykuł nt platformy (jestem w trakcie pisania). Póki co to pozostaje tylko mój wcześniejszy post.

Marek

Lukasz pisze...

Jeśli można mieć życzenie, to jakbyś zaprezentował w tym artykule jak używać Swing Application Framework (to co prezentował Roman na NetBeans Day), bo jakoś nie mogę nigdzie znaleźć takiego przykładu i nie wiem jak użyć, tej jakże użytecznej biblioteki.
Dzięki za materiały!

Marek Kliś pisze...

Swing Application Framework (JSR 296) nie jest częścią platformy NetBeans. W NetBeans masz kilka przykładowych projektów z użyciem JSR 296 - Document Editor, Mars Rover Viewer. Także szablon projektu Java Desktop Application bazuje na Swing Application Framework.
Postaram się napisać kilka słów na temat JSR 296 w najbliższym czasie (najbliższy czas != najbliższe kilka dni).

Marek

Lukasz pisze...

A da się pożenić Netbeans Platform z SAF? To mnie najbardziej interesuje.

Marek Kliś pisze...

Nie za bardzo rozumiem co masz na myśli żeby "pożenić" NB z JSR296.
Polecam przeczytać pierwsze zdanie na stronie głównej platformy NetBeans ("The NetBeans Platform is a modular Swing application framework. ") ;)

Lukasz pisze...

Sam napisałeś, że "...Swing Application Framework (JSR 296) nie jest częścią platformy NetBeans" więc rozumiałem, że Netbeans nie jest zbudowany na SAF.

Druga sprawa to zdanie "The NetBeans Platform is a modular Swing application framework." można rozumieć, że Netbeans Platform sam w sobie jest application framework i niezależny od SAF, co sugeruje właśnie napisanie application framework z małej litery i nigdzie nie jest powiedziane, że Netbeans Platform jest zbudowany na SAF.

Swoje przypuszczenia oparłem na braku opcji "Add Action...", gdy utworzysz nowy moduł w Netbeans Platform i dodamy Window Component. Zresztą ta klasa dziedziczy po TopComponent a w przypadku SAF mamy FrameView.

Stąd moje pytanie / prośba jak oba światy można połączyć, gdyż SAF daje łatwość tworzenia form a NBP całą otoczkę i środowisko uruchomieniowe.

Chyba, że coś źle rozumiem i można w inny sposób używać SAF wewnątrz aplikacji opartej na Netbeans Platform.

Marek Kliś pisze...

"...Netbeans Platform sam w sobie jest application framework i niezależny od SAF..." Dokładnie!!!
Swing Application Framework i NetBeans Platform to dwa niezależne szkielety aplikacyjne. W NBP TopComponent można traktować jak JPanel i rozmieszać na nim komponenty Swingowe. Akcje są jak najbardziej dostępne (org.openide.util.actions.SystemAction). Mówiąc krótko: niczego co jest w SAF nie brakuje w NBP natomiast NBP daje nam dużo więcej od SAF (modułowość, JavaHelp, mechanizm aktualizacji, zarządzanie oknami np dock/undock, mechanizm konfiguracji,...).
Polecam wpis na blogu Geertjan Wielenga dotyczący SAF.

Lukasz pisze...

Teraz to mnie dobiłeś ;-( idę czytać linka, którego podesłałeś, może mi się rozjaśni ;-)

Dzięki!